Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 20. februar 2020.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 20. februara 2020. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15.

Predavač: Milan Zlatanović, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Nišu

Naslov predavanja: NESIMETRIČNA TEORIJA GRAVITACIJE I SASAKI-EINSTEIN 5-MNOGOSTRUKOSTI

Apstrakt:
Razmatraju se koneksije sa totalno antisimetričnom torzijom na nesimetričnoj Rimanovoj mnogostrukosti koje zadovoljavaju Einstein-ovu metričku jednačinu. Nađeni su potrebni i dovoljni uslovi pod kojima Hermitske, para-Hermitske, kontkaktne i para-kontaktne mnogostrukosti (M,G=g+F) zadovoljavaju Einstein-ovu metričku jednačinu. Dobijeni uslovi su izraženi u terminima Nijenhuis tenzora i spoljašnjeg proizvoda antisimetričnog dela metrike. U dimenziji 5, dobijamo da je egzistencija koneksije sa antismetričnom torzijom koja zadovoljava Einstein-ovu metričku jednačinu, ekvivalentna egzistenciji Sasaki-Einstein 5-mnogostrukosti i obratno, svaka Sasaki-Einstein 5-mnogostrukost generiše dve familije koneksija sa antisimetričnom torzijom koja zadovoljava Einstein-ovu metričku jednačinu.

Literatura:
1. Stefan Ivanov, Milan Lj. Zlatanović, Connection on Non-Symmetric (Generalized) Riemannian Manifold and Gravity, Classical and Quantum Gravity, Volume 33, Number 7, 075016, (2016).
2. Stefan Ivanov, Milan Lj. Zlatanović, Non-symmetric Riemannian gravity and Sasaki-Einstein 5-manifolds, Classical and Quantum Gravity 37, (2020)