Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 18. februar 2020.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 18. februara 2020. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15.

Predavač: Rade Živaljević, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: MATEMATIKA PRAVEDNE RASPODELE

Apstrakt:
Pravedna raspodela (fair division) kao tema povezuje algebarsku topologiju, kombinatoriku, linearno programiranje, konveskne politope i druge oblasti. Poznati rezultati vezani za ovu temu su Špernerova lema, KKM-teorema (Knaster-Kuratovski-Mazurkievič), teoreme o pravednoj raspodeli obaveza ili dobiti, i dr. U problemu deljenja ogrlice (N. Alon) potrebno je ogrlicu koja se sastoji od n tipova dragih kamenova podeliti na što manji broj delova koje je moguće razdeliti grupi od r "lopova" tako da svaki lopov dobije isti broj dragih kamenova svake vrste. Klasičan rezultat Noge Alona kaže da je n(r-1) preseka ogrlice uvek dovoljno. Prikazaćemo stare i nove (topološke) metode koje se koriste u dokazima teorema o pravednoj raspodeli.