Studentski seminar, 20. decembar 2019.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 20. decembra 2019. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 12 časova.

Predavač: Filip Živanović, Univerzitet u Oksfordu

Naslov predavanja: SPRINGEROVA TEORIJA

Apstrakt: Springerova teorija je jedna od centralnih oblasti geometrijske teorije reprezentacija. Ona predstavlja interesantnu spregu između kombinatorike, geometrije i teorije reprezentacija. Započeta je sa tzv. Springerovom korespodencijom koja je proizvela geometrijsku konstrukciju ireducibilnih reprezentacija simetričnih grupa, kao i sa Ginzburgovom konstrukcijom univerzalne omotačke algebre U(mathfrak{sl}_n).

Počeću predavanje sa kratkim prikazom Springerove rezolucije i njenih fibri, te ću zatim preći na specijalni slučaj takozvanih dvo-bloknih Springerovih fibri, gde situacija postaje vrlo interesantna zbog povezanosti sa Kovanovljevom algebrom. Ako vreme dozvoli, dotaći ću se pogleda na Springerovu Teoriju iz ugla Simplektičke Topologije.