Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 14. maj 2019.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 14. maja 2019. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15.

Predavač: Srđa Bjeladinović, Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: RAZVOJ METODOLOŠKOG PRISTUPA ZA PROJEKTOVANjE I KORIŠĆENjE HIBRIDNE SQL/NoSQL BAZE PODATAKA

Apstrakt: Danas, dominantne baze podataka za rad sa strukturiranim podacima su relacione baze podataka (nazivaju se još i SQL baze podataka), dok za rad sa nestrukturiranim podacima sve popularnije rešenje predstavljaju NoSQL baze podataka. Za savremene organizacije nije uvek optimalno doneti odluku o izboru jednog tipa baze podataka, usled potrebe istovremenog rada sa podacima različitog stepena strukturiranosti. To je dovelo do nastanka jedinstvene logičke baze podataka, čije komponente čine SQL i NoSQL baze podataka, a koja je nazvana hibridna SQL/NoSQL baza podataka. U ovom radu prikazan je novorazvijeni pristup za projektovanje hibridne baze podataka i za integraciju i uniformno korišćenje njenih komponenti.