Seminar za mehaniku, 12. decembar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 12. decembra 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Teodor Vrećica, Univerzitet u Tel Avivu

Naslov predavanja: NELINEARNE I LINEARNE KARAKTERISTIKE MORSKIH TALASA

Apstrakt: U predavanju će ukratko biti predstavljene osnovne osobine morskih talasa, sa posebnim osvrtom na osobine u plitkoj vodi. Glavni fokus istraživanja je determinističko i stohastičko modelovanje nelinearnih interakcija u priobalnim oblastima. Karakteristike dugih talasa (infragravity waves), kao i poznate i nove metode generisanja biće takođe predstavljene. Klasični pristup za obradu slika površine svih tipova se zasniva na Furijeovoj analizi. Novi pristup je zasnovan na talasićima (wavelet analysis), a njegova primena za određivanje dubine vode ima veću preciznost u nehomogenim uslovima. Konačno, rezultati tekućih istraživanja će takođe biti predstavljeni. Oni uključuju novi tip Busineskovog modela i transformaciju dugih talasa na kontinentalnoj ploči.