Odeljenje za mehaniku, 26. septembar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 26. septembra 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Predrag Jovanović, Astronomska opservatorija u Beogradu

Naslov predavanja: GRAVITACIONA SOČIVA I NjIHOVE KOSMOLOŠKE PRIMENE

Apstrakt: Gravitaciona sočiva su masivna nebeska tela čije gravitaciono polje izaziva savijanje zraka svetlosti emitovanih sa udaljenih pozadinskih izvora. U zavisnosti od mase gravitacionog sočiva, kao i njegovih rastojanja u odnosu na svetlosni izvor i posmatrača, ono može da izazove pojavu višestrukih likova ili pojačanje sjaja pozadinskih izvora (jaka sočiva), kao i deformacije njihovih oblika (slaba sočiva). Svi ti navedeni efekti gravitacionih sočiva predstavljaju moćan alat za izučavanje dalekih objekata i delova kosmosa, zbog čega ova univerzalna prirodna pojava ima široku primenu u savremenoj astrofizici i kosmologiji. U okviru ovog predavanja biće ukratko prikazani osnovni principi i postavke teorije gravitacionih sočiva, kao i neke njihove primene u posmatračkoj kosmologiji kao što su: otkrivanje udaljenih galaksija i kvazara i izučavanje njihovih osobina, merenje kosmoloških rastojanja i određivanje parametara kosmološkog modela, detekcija tamne materije i mapiranje njene raspodele. Pored toga, biće dat i kratak pregled nekih od naših rezultata iz ove oblasti.