Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 3. maj 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 3. maja 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15 časova.

Predavač: Lenka Glavaš, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: UTICAJ NEDOSTAJUĆIH PODATAKA NA ASIMPTOTSKO PONAŠANjE MAKSIMUMA STACIONARNOG NIZA

Detaljnije: U mnogim istraživanjima sreću se nekompletni podaci. Osnovno teorijsko pitanje je koji deo informacija je sačuvan u njima. Sa stanovišta teorije ekstremnih vrednosti zadatak od interesa je proučavanje asimptotskog zajedničkog ponašanja maksimuma kompletnih i nekompletnih uzoraka.

U ovom predavanju prvo će biti prikazani najznačajniji rezultati u vezi sa ovim zadatkom za stacionarne slučajne nizove koji zadovoljavaju uslove slabe zavisnosti. Zatim će akcenat biti na novim rezultatima za ekstremalni granični problem nekompletnih uzoraka iz stacionarnog slučajnog niza za koji nije zadovoljen jedan od uslova slabe zavisnosti. Predavanje je bazirano na zajedničkim radovima sa P. Mladenovićem i G. Samorodnickim.