Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 19. april 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 19. aprila 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17 časova.

Predavač: Bojana Milošević, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: TESTOVI UNIFORMNOSTI

Apstrakt: Tekstovi saglasnosti sa raspodelom zauzimaju značajno mesto u neparametarskoj statistici. Posebno se izdvajaju testovi uniformnosti jer se, korišćenjem integralne transformacije, mogu koristiti za testiranje saglasnosti sa proizvoljnom apsolutno neprekidnom raspodelom. Pored toga, uniformna raspodela je osnova mnogih statističkih modela.

Na ovom predavanju će biti dat kratak pregled dosadašnjih rezultata na polju testova uniformnosti. Pored toga, biće prikazana i nova klasa ovakvih testova konstruisanih na osnovu karakterizacione veze između momenta statistika poretka uniformne raspodele. Novi testovi će biti upoređeni sa najpoznatijim testovima uniformnosti korišćenjem empirijske moći, kao i Bahadurove asimptotske efikasnosti. Pored toga, grafički će biti prikazani i "izotoni" testovi, jedan od postojećih grafičkih alata za poređenje.