Seminar za mehaniku, 13. decembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 13. decembra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Dragomir Zeković, Mašinski fakultet, Beograd

Naslov predavanja: DINAMIKA MEHANIČKIH SISTEMA SA NELINEARNIM NEHOLONOMNIM VEZAMA - III ANALIZA KRETANjA

Apstrakt:
Analizira se kretanje neholonomnih mehaničkih sistema, sastavljenih od dve materijalne tačke kojima se nameću različita nelinearna ograničenja na brzine tih tačaka – paralelnost brzine, jednakost intenziteta brzina i upravnost brzina. Za takve sisteme se analiziraju: jednačine veza, reakcije veza tj. način variranja takvih veza, trajektorije tačaka sistema, linearni integrali po generalisanim brzinama tj. ciklične koordinata. Na ovim modelima se jasno pokazuje da u slučaju nelinearnih neholonomnih veza Hamiltonovo dejstvo u opštem slučaju nema stacionarnu vrednost. Na kraju su izvedene jednačine brahistohronog kretanja opisanih sistema i određene brahistohrone određenih tačaka.