Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 21. novembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 21. novembra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavači: Milica Maričić i Nikola Zornić, Fakultet organizacionih nauka

Naslov predavanja: MODEL RANGIRANjA FAKULTETA I INSTITUTA U OKVIRU UNIVERZITETA ZASNOVAN NA PERCENTILIMA

Apstrakt:
Metode rangiranja univerziteta vremenom su počele da dobijaju na značaju, a samim tim su i njihovi rezultati počeli da imaju sve veći uticaj na predstavnike vlasti i donosioce odluka. Međutim, tema koja još uvek ne privlači adekvatnu pažnju je rangiranje fakulteta i instituta u okviru univerziteta na osnovu naučnih rezultata. Cilj ovog predavanja je prikaz kreirane metode za rangiranje fakulteta i instituta na osnovu broja objavljenih radova, normalizovanog skora citiranosti (MNCS) i četiri indikatora bazirana na percentilima. Kao metod agregacije indikatora korišćeni su modeli multivarijacione analize. Kako bi se ispitala validnost predložene metode, ona je primenjena na institucije koje čine Univerzitet u Beogradu (UB). Rezultati pružaju značajne informacije o naučno-istraživačkim rezultatima 31 fakulteta i 11 instituta koji čine UB.