Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 16. novembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 16. novembra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17 časova.

Predavač: Andrijana Dekić, Matematički fakultet

Naslov predavanja: LEFT INVARIANT GEOMETRY OF COMPLEX HYPERBOLIC SPACE

Apstrakt: The purpose of this paper is to research the geometry of complex hyperbolic space as a Lie group. We give a complete classification of the left invariant Riemannian metrics on CHn up to automorphisms. In the case of complex hyperbolic plane CH2, we give a classification of all Hermitian, left invariant complex structures with respect to these metrics. We show that the only Kahler structure on CH2 is the standard one. Finally, we examine the geometry of CH2 equipped with the left invariant metrics: curvature properties, self-duality and holonomy.

Napomena: U pitanju je zajednički rad Srđana Vukmirovića, Marijane Babić i Andrijane Dekić. Na prethodnom sastanku Seminara Marijana Babić je predstavila deo o automorfizmima grupa i klasifikaciji metrika, a na ovom predavanju će biti predstavljen deo o klasifikaciji kompleksnih struktura na CH2.