Seminar za mehaniku, 11. oktobar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 11. oktobra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Dejan Momčilović, Institut za ispitivanje materijala IMS, Beograd

Naslov predavanja: NOVE METODE RAZMATRANjA ZAMORA U MEHANICI MATERIJALA

Apstrakt: Razvojem savremenih matematičkih alata i informacionih tehnologija, u mehanici materijala poslednjih godina se razvijaju nove analitičke metode. Fokus predavanja će biti na jednom od novih trendova u ovoj oblasti. Razmatra se koncept kritičnog rastojanja koji objedinjava pristupe izražene kroz geometrijske karakteristike izvora koncentracije napona i karakteristike materijala u uslovima statičkog loma i zamora materijala, definisane u mehanici materijala. Deo ovih istraživanja publikovan je u monografiji “Koncentracija napona i zamor – savremeni pristup proračunu mašinskih elemenata i konstrukcija”, autora Dejana Momčilovića, Radivoja Mitrovića i Ivane Atanasovske, u kome je prikazan postupak kvantifikacije uticaja izvora koncentracije napona proizvoljnog oblika na iniciranje zamorne prsline. Osnovne postavke nove metode koja će biti prikazana zasniva se na teoriji mehanike materijala i mehanike loma u delu koji se odnosi na zamor materijala. Primena teorijskih postavki biće prikazana na primerima iz prakse.