Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 10. oktobar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 10. oktobra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Miloš Milić, Fakultet organizacionih nauka

Naslov predavanja: POBOLjŠANjE OBJEKTNO-ORIJENTISANIH SOFTVERSKIH SISTEMA KORIŠĆENjEM STANDARDA KVALITETA SOFTVERA

Apstrakt: Predmet istraživanja je mogućnost poboljšanja objektno- orijentisanih softverskih sistema korišćenjem standarda kvaliteta softvera. U istraživanju je dat pregled različitih standarda kvaliteta softvera iz oblasti softverskog inženjerstva, softverskih metrika i alata za statičku analizu kvaliteta softvera koji se operativno koriste u procesu evaluacije kvaliteta softvera. U cilju unapređenja objektno-orijentisanih softverskih sistema identifikovani su različiti mehanizmi poboljšanja objektno-orijentisanih softverskih sistema (opšti principi projektovanja softvera, principi objektno-orijentisanog projektovanja softvera, strategije projektovanja softvera, paterni projektovanja softvera i metode razvoja softvera) i uspostavljena je njihova veza sa standardima kvaliteta softvera. U istraživanju je razvijena originalna SilabQOSS (eng. Silab Quality Method for Object-oriented Software Systems) metoda za poboljšanje objektno-orijentisanih softverskih sistema korišćenjem standarda kvaliteta softvera. Predložena metoda koristi standarde kvaliteta softvera, softverske metrike i alate za statičku analizu kvaliteta softvera. Takođe, metoda koristi prethodno pomenute mehanizme za poboljšanje objektno-orijentisanih softverskih sistema. Posmatrana metoda je podržana softverskim alatom SilabMetrics koji se može koristiti samostalno ili se integrisati sa NetBeans okruženjem za razvoj softvera. Na osnovu izvršene evaluacije zaključeno je da se primenom SilabQOSS metode i SilabMetrics alata za statičku analizu kvaliteta softvera omogućava razvoj softverskih sistema koji su stabilniji, jednostavniji za razvoj, održavanje i dalju nadogradnju.