Seminar Društva za jezičke resurse i tehnologije, 25. maj 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 25. maja 2017. u svečanoj sali broj 167 Rudarsko-geološkog fakulteta (Đušina 7) sa početkom u 18 časova.

Predavač: Marija Pantić, Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu

Naslov predavanja: KONGRUENTNI ATRIBUT UZ IMENICE „ČOVEK“, „MUŠKARAC“, „MUŽ“ i „ŽENA“

Apstrakt:
Rodne uloge i rodni poredak društva odražavaju se ali se i uspostavljaju i održavaju u jeziku datog društva. Ovo istraživanje ima za cilj da analizom pridevskih reči koje se javljaju u funkciji kongruentnog atributa uz imenice “čovek”, “muškarac”, “muž” i “žena” dođe do sistematičnog prikaza sličnosti i razlika u predstavljanju muških i ženskih subjekata u srpskom jeziku, na osnovu pretrage korpusa savremenog srpskog jezika SrpKor2003 i SrpKor2013. Dobijeni rezultati upotpunjeni su odabranim rečničkim definicijama, kao i osvrtom na srodna istraživanja i rezultate analiza odgovarajućih fenomena u reprezentativnim i veb korpusima drugih jezika.