Odeljenje za mehaniku, 26. april 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 26. aprila 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Ivana Atanasovska, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: UTICAJ FENOMENA KONTAKTA DEFORMABILNIH TELA NA DINAMIČKO PONAŠANjE SLOŽENIH MEHANIČKIH SISTEMA

Apstrakt: Fenomen kontakta deformabilnih tela predstavlja jednu od čestih nelinearnosti u mehanici složenih sistema. Posebno je važno rešavanje zadatka mehanike kontakta deformabilnih tela kada su kod mehaničkih sistema, čiji su tela u kontaktu deo, prisutni i drugi izvori nelinearnosti. U predavanju će biti opisan zadatak rešavanja promenljivih koje definišu mehaniku kontakta deformabilnih tela sa jednostavnom i sa složenom geometrijom kontaktnih površina. Posebno će biti prikazan pristup rešavanja kontaktnih problema deformabilnih tela diskretizacijom i primenom metode konačnih elemenata. Za rešavanje uticaja kontakta dva ili više deformabilna tela na dinamičko ponašanje složenog mehaničkog sistema, razvijen je novi pristup opisan odgovarajućim algoritmom. Primeri primene na konkretnim realnim složenim mehaničkim sistemima ilustrovaće prednosti razvijenog algoritma, pre svega kod postojanja geometrijskih i/ili materijalnih nelinearnosti u kontaktnim zonama, kao i pri pojavi udara.