Odeljenje za mehaniku, 29. mart 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu 29. marta 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Aleksandar Obradović, Mašinski fakultet, Beograd

Naslov predavanja: O PROBLEMU IZJEDNAČAVANjA SUSEDNIH FREKVENCIJA KOD ISTOVREMENOG UZDUŽNOG I POPREČNOG OSCILOVANjA ELASTIČNIH TELA U ISTOJ RAVNI

Apstrakt: Razmatra se sistem Ojler-Bernulijevih greda konstantnog poprečnog preseka, između kojih su umetnuta kruta tela, tako da su uzdužne i poprečne oscilacije svakog tela, iako su im diferencijalne jednačine međusobno nezavisne, spregnute konturnim uslovima. Istraživanje predstavlja nastavak rada [A. Obradović, S. Salinić, D. Trifković, N. Zorić, Z. Stokić, Free vibration of structures composed of rigid bodies and elastic beam segments, Journal of Sound and Vibration, 347 (2015) 126–138], u kome je prikazan postupak formiranja analitičkog oblika karakteristične jednačine, na osnovu koga se može i istraživati mogućnost pojave duplih karakterističnih vrednosti i frekvencija. Daje se izvođenje uslova ortogonalnosti i postupak dobijanja rešenja u zatvorenom obliku u generalnom slučaju ovakvih sistema. Urađen je primer uticaja prečnika greda kružnog poprečnog preseka na izjednačavanje susednih frekvencija sistema od dve medjusobno kruto spojene grede, ukleštene na drugim krajevima.