Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 19. januar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 19. januara 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17:15 časova.

Predavač: Dimitrije Špadijer, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: ASIMPTOTSKE KOORDINATE NA PSEUDOSFERIČNIM POVRŠIMA I NjIHOVA PRIMENA U KONSTRUKCIJI NOVIH PRIMERA POVRŠI

Apstrakt:
Na kartama regularnih površi (mnogostrukosti dimenzije 2) uvešćemo Čebišovljev koordinatni sistem (glavni (engl. principal) i asimptotski), koji je najpogodniji za razvoj teorije pseudosferičnih površi. Da bismo izgradili nove primere pseudosferičnih površi, krenućemo od rotacionih pseudosferičnih površi i dokazaćemo da postoje tačno tri vrste takvih površi. Zatim ćemo videti Bjankijevu i Beklundovu transformaciju, kojima se od poznatih pseudosferičnih površi (rotacionih ili nekih drugih) konstruišu novi primeri takvih površi. Kao dodatak, koristeći Čebišovljev koordinatni sistem, dokazaćemo Hilbertovu teoremu, koja govori o tome da ne postoji pseudosferična površ koja bi bila model cele hiperboličke ravni.