Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 29. novembar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 29. novembra 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: doc. dr Veljko Jeremić, Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: PROBLEMATIKA DEFINISANjA I EVALUACIJE KOMPOZITNIH INDIKATORA

Apstrakt: Problematika definisanja i evaluacije kompozitnih indikatora zaokuplja pažnju brojnih istraživača. Fenomeni poput merenja blagostanja nacija, evaluacije stepena ispunjenosti Milenijumskih ciljeva razvoja, rangiranja univerziteta i sl., zasnivaju se na velikom broju indikatora koji su najčešće izraženi u različitim mernim jedinicama.  Poseban je izazov integrisati raznolike indikatore u jednu vrednost koja bi predstavljala rang određenog entiteta. Autor će pokušati da predstavi napore koje istraživači ulažu kako bi se formulisao, što je moguće objektivniji, pristup u kreiranju i evaluaciji kompozitnih indikatora. Kroz odgovarajuće studije slučaja i prikaz do sada ostvarenih naučnih rezultata biće naglašena potreba veće uključenosti donosioca političkih odluka u sam proces definisanja  kompozitnih indikatora.