Seminar Društva za jezičke resurse i tehnologije, 24. novembar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 24. novembra 2016. u sali 718 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: Vojkan Nikolić, Grad Beograd, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije

Naslov predavanja: MODELOVANjE I PRETRAŽIVANjE NAD NESTRUKTUIRANIM PODACIMA I DOKUMENTIMA U E-UPRAVI REPUBLIKE SRBIJE

Apstrakt: Danas, servisi e-Uprave u različitim oblastima koriste question answer sisteme koncepta u pokušaju da se razume tekst i da pomognu građanima u dobijanju odgovora na svoje upite u bilo koje vreme i veoma brzo. Automatsko mapiranje relevantnih dokumenata se ističe kao važna aplikacija za automatsku strategiju klasifikacije: upit-dokumenta. Ova doktorska disertacija ima za cilj doprinos u identifikaciji nestruktuiranih dokumenata i predstavlja važan korak ka razjašnjavanju uloge eksplicitnih koncepata u pronalaženju podataka uopšte. Najčešća reprezentativna šema u tekstualnoj kategorizaciji je BoW pristup, kada je u pozadini veliki skup znanja. Ova disertacija uvodi novi pristup ka stvaranju koncepta zasnovanog na tekstualnoj prezantaciji i primeni kategorizacije teksta, kako bi se stvorile definisane klase u slučaju sažetih tekstualnih dokumenata. Takođe, ovde je prikazan algoritam zasnovan na klasifikaciji, modelovan za upite koji odgovaraju temi. Otežavajuća okolnost u slučaju ovog koncepta, koji prezentuje termine sa visokom frekvencijom pojavljivanja u upitma, zasniva se na sličnostima u prethodno definisanim klasama dokumenata. Rezultati eksperimenta iz oblasti Krivičnog zakonika Republike Srbije, u ovom slučaju i studija, pokazuju da prezentacija teksta zasnovana na konceptu ima zadovoljavajuće rezultate i u slučaju kada ne postoji rečnik za datu oblast.