Odeljenje za matematiku, 14. oktobar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 14. oktobra 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Stojan Radenović, Mašinski fakultet, Beograd, u penziji

Naslov predavanja: OD Đ. KUREPE, PREKO L.V. KANTOROVIČA, M. KREINA, A. PEROVA, P. ZABREJKA,..., DO DANAŠNjIH DANA

Apstrakt: Dobro je poznato da je takozvani "Cone metric space" (ili abstraktni metrički prostor) definisao naš matematičar Đuro Kurepa 1934. godine u svojoj doktorskoj disertaciji.

Naime, on je samo naveo (dao, rekao) da se rastojanje d(x,y) izmedju tačaka x i y proizvoljnog nepraznog skupa X može uvesti da bude element (član) nekog parcijalno uređenog skupa (koji se razlikuje od skupa realnih brojeva).

Da bi se mogla uvesti i aksioma poznate relacije trougla, kasnije su za kodomen E preslikavanja d: X x X --> E uzeli uređen Banahov prostor nad poljem realnih brojeva.

Na ovom predavanju će biti dat kraći pregled razvoja rezultata u okviru KONUSNIH METRIČKIH PROSTORA dobijenih u poslednje vreme (posle 2007. godine) od strane nekih naših i inostranih matematičara.

Biće navedena i neka otvorena pitanja.