Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 14. juna 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 14. juna 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Miloš Jovanović, Fakultet organizaciona nauka

Naslov predavanja: AUTOMATSKO GENERISANjE ALGORITAMA STABALA ODLUČIVANjA ZA KLASIFIKACIJU

Apstrakt: Algoritmi za stabla odlučivanja su modeli klasifikacije objekata na osnovu osobina i u literaturi postoji dosta varijacija ovog pristupa.

U ovom radu se izučava komponentni pristup algoritmima, koji ih predstavlja kao kompoziciju delova koji se mogu razmenjivati, kako bi se dobre osobine jednih algoritama kombinovale sa drugim.

Novi algoritmi se mogu generisati pretragom prostora mogućih komponentnih algoritama, što je realizovano primenom metaheuristike evolutivnih algoritama. Eksperimentalna provera potvrđuje efikasnost i efektivnost pristupa, u odnosu na poznate optimalne, kao i benčmark rezultate.

Dodatno se analizom može uvideti i koji delovi algoritma su ključni za performanse, i omogućiti lakša unapređenja i poređenja algoritama.