Džejms Tenton, gost manifestacije M3, sreda 25. maj, VHA

U okviru Maja meseca matematike u Beogradu će od 25. do 29. maja gostovati čuveni matematičar i predavač Džejms Tenton.

Nakon doktorata na Prinstonu, Tenton je desetak godina pratio uobičajenu akademsku karijeru fakultetskog profesora, pre nego što ga je želja za reformom nastave matematike odvukla u srednjoškolske vode. Kako bi bolje razumeo zajednicu nastavnika koju je pokušavao da inspiriše, i sam joj se priključio. Od 2002. do 2013. godine predavao je matematiku na svoj specifičan način u srednjoj školi St. Mark u Masačusetsu, SAD. Danas je gostujući profesor Američke matematičke asocijacije.

Tema njegovog glavnog beogradskog predavanja su brojevi, a o njima će pričati u sredu 25. maja, u velikom amfiteatru Hemijskog fakulteta u šest sati popodne.

Predavanje nosi naziv Playing with Math: Figurate Numbers and the Square Root of Two, i tokom njega će Tenton temu kvadratnih i trougaonih brojeva predstaviti kroz istoriju međunarodnih standardnih veličina papira.

Detaljan program predavanja Džejmsa Tentona

Sva predavanja su na engleskom jeziku.

Kako sam postao matematičar?