Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 24. i 27. maj 2016.

Redovni sastanak Seminara biće održan u utorak, 24. maja 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15
časova.

U okviru sastanka Seminara planirana su dva predavanja.

Predavač: Aleksandar Cvetković, Mašinski fakultet, Beograd

Naslov predavanja: GAUSSIAN LIKE QUADRATURE RULES

Apstrakt: In this talk we present some results in the theory of the quadrature rules. We present some new types of quadrature rules, e.g., interval quadrature rules, quadrature rules with operator values and quadrature rules with complex nodes and weights. We present results on existence of the quadrature rules and we present numerical procedures that can be applied for the construction of quadrature rules.

Predavač: Boban Marinković, Tehnološko-metalurški fakultet, Beograd

Naslov predavanja: TEOREME ALTERNATIVE

Apstrakt: Teoreme alternative imaju važnu ulogu u dobijanju uslova optimalnosti za razne klase problema optimizacije. Teorija koja se tiče linearnih teorema alternative je dobro poznata i može se naći u mnogim knjigama i radovima koji se bave teorijom optimizacije i primenama. Ipak, beskonačno dimenziona uopštenja pomenutih teorema nisu tako poznata i predstavljaju interesantno polje za izučavanje. Takođe, neki rezultati koji se tiču pomenutih uopštenja su nekorektni, pa su i odgovarajući uslovi optimalnosti, dobijeni primenom takvih teorema, pogrešni. U ovom predavanju biće razmotreni sistemi strogih i nestrogih konveksnih nejednakosti u cilju dobijanja korektnih teorema alternative za takve sisteme. Biće pokazani neki kontraprimeri za postojeće rezultate poznate u literaturi.

U okviru obeležavanja 70 godina Matematičkog instituta, u petak, 27. maja 2016. biće održan jednodnevni skup "DAN ODELjENjA ZA RAČUNARSTVO I PRIMENjENU MATEMATIKU".

Otvaranje skupa je u 10h u sali 2 SANU.

Program skupa