Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 15. mart 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 15. marta 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Miloš Savić, Departman za matematiku i informatiku, PMF NS

Naslov predavanja: EKSTRAKCIJA I ANALIZA SOFTVERSKIH I ONTOLOŠKIH MREŽA

Apstrakt: Skoro svaki kompleksan sistem se može predstaviti mrežom koja opisuje interakcije između entiteta od kojih je sistem komponovan. Fokus izlaganja biće na kompleksnim mrežama iz dva domena: mreže ekstrahovane iz izvornog koda računarskih programa koje reprezentuju dizajn softverskih sistema i mreže ekstrahovane iz ontologija semantičkog web-a koje opisuju strukturu deljenog znanja pogodnog za mnogostruku upotrebu. Biće prikazane nove metode za ekstrakciju mreža iz pomenutih domena. Zatim, na nekoliko studija slučaja biće ilustrovani benefiti mrežno orjentisane analize konkretnih softverskih i ontoloških sistema. U poređenju sa prethodnim relevantim istraživanjima, karakter analiza obuhvaćenih izlaganjem je da kombinuju tehnike i metrike razvijene u okviru teorije kompleksnih mreža sa metrikama iz domena.