Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 6. oktobar 2015.

Naredni sastanak seminara za biće održan u utorak, 6. oktobra 2015. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: dr Biljana Panić, Fakultet organizacionih nauka

Naslov predavanja: UTICAJ KOOPERATIVNOSTI NA PERFORMANSE U LANCIMA SNABDEVANjA

Apstrakt: Usled nedovoljne koordinacije u lancima snabdevanja dolazi do pojave efekta biča. Uzroci su operacioni i bihejvioralni, a u bihejvioralne spadaju i osobine ličnosti. Saradnja učesnika je neophodna, pa je analiziran uticaj kooperativnosti kao osobine ličnosti učesnika na troškove lanca i pokazano je kako formirati lanac snabdevanja sa kooperativnim učesnicima. Za analizu komunikacije i interakcija između učesnika u lancu snabdevanja korišćena je transakciona analiza i pokazano je kako poboljšati kooperativnost učesnika u već formiranom lancu snabdevanja. Ponašanja kooperativnih učesnika, koja su dala dobre rezultate, definisana su kao pravila ponašanja u lancu snabdevanja i uključena su u simulaciju primenom Petrijevih mreža. Time je dokazano da se u Petrije mreže mogu uključiti brojni faktori koji utiču na lance snabdevanja, čak i faktori kao što su osobine ličnosti.