Odeljenje za matematiku, 31. oktobar 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan kao zajednički sastanak sa Odeljenjem za mehaniku i Seminarom za istoriju i filozofiju matematike i mehanike u petak, 31. oktobra 2014. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14h.

Predavač: akademik Teodor Atanacković, Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu

Naslov predavanja: NAUKA I PSEUDO NAUKA: KAKO DA IH RAZLIKUJEMO I KAKO DA VREDNUJEMO NAUKU

Sadržaj: Izložićemo nekoliko definicija nauke koje vode do kriterijuma razgraničenja nauke i pseudo nauke. Ograničićemo se na prirodne nauke. Posebna pažnja biće posvećena radovima Popera, Kuna i Lakatosa. Analiziraće se prednosti i nedostaci pojedinih definicija. Izložiće se i neke od metoda za vrednovanja naučnih rezultata i istraživača. Ukazaće se na prednosti i nedostatke pojedinih kriterijuma za vrednovanje.