Seminar za mehaniku, 4. jun 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 4. juna 2014, sa početkom u 18 časova u sali 301f, Matematičkog instituta SANU.

Predavač: Dragomir Zeković, Mašinski fakultet Univerziteta u Beogradu

Naslov predavanja: DINAMIKA MEHANIČKIH SISTEMA SA NELINEARNIM NEHOLONOMNIM VEZAMA – III ANALIZA KRETANjA, Drugi deo

Sadržaj: Analizira se kretanje neholonomnog mehaničkog sistema sa dve materijalne tačke kojima se nameće nelinearno ograničenje na brzinama tih tačaka u vidu jednakosti intenziteta brzina.

Za takav sistem se analiziraju: jednačine veza, reakcije veza, tj. način variranja takvih veza, trajektorije tačaka sistema, linearni integrali po generalisanim brzinama, tj. ciklične koordinate.

Na ovom modelu se jasno pokazuje da, u slučaju nelinearnih neholonomnih veza, Hamiltonovo dejstvo u opštem slučaju nema stacionarnu vrednost.

Na kraju su izvedene jednačine brahistohronog kretanja opisanog sistema i odredjene brahistohrone pojedinih tačaka.

Ostavite vaš komentar:

(opciono)