Seminar za mehaniku, 19. februar 2014.

Naredni sastanak seminara biće održan u sredu, 19. februara 2014, sa početkom u 18 časova u sali 301f, Matematičkog instituta SANU.

Predavač: Božidar Jovanović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: JAKOBIJEV PROBLEM I BILIJARI NA SIMETRIČNIM ELIPSOIDIMA

Sadržaj: U prvom delu predavanja daje se matrično predstavljanje i analogon Salove teoreme za kretanje materijalne tačke po elipsoidu, kao i odgovarajućeg bilijarnog problema unutar elipsoida pod dejstvom Hukovog i Rozoshatijusovog potencijala [2]. U drugom delu, nastavljajući se na [1], [4], predstavićemo zajedničke rezultate dobijene sa Vladimirom Jovanovićem (Univerzitet u Banja Luci) o geodeziskim tokovima i bilijarima na simetričnim kvadrikama u pseudo-Euklidskim prostorima [3].

[1] V. Dragović i  M. Radnović, Ellipsoidal billiards in pseudo-euclidean spaces and relativistic quadrics, Adv. Math. (2012).
[2] B. Jovanović, The Jacobi-Rosochatius problem on a ellipsoid: the Lax representations and billiards, Arch. Rational Mech. Anal. (2013).
[3] B. Jovanović, V. Jovanović, Geodesic and billiard flows on quadrics in pseudo--Euclidean spaces: L--A pairs and Chasles theorem, (2014).
[4] B. Khesin and S. Tabachnikov, Pseudo-Riemannian geodesics and billiards, Adv. Math. (2009).

Ostavite vaš komentar:

(opciono)