Upozorenje na 'predatorske' časopise i izdavače

Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu preporučuje nastavnicima, istraživačima, saradnicima i studentima da, prilikom pripreme za objavljivanje rezultata svog naučnoistraživačkog rada, provere stručni integritet časopisa u kojem planiraju da publikuju napisani rad.

Posebno treba upozoriti na onaj oblik zloupotrebe „zlatnog“ načina otvorenog pristupa objavljenim sadržajima (što podrazumeva opštu i besplatnu dostupnost čitavih publikacije, gde troškove pripreme za objavljivanje snose autori ili ustanove), koji praktikuju izdavači sumnjivog kvaliteta, čiji je prevashodni interes sticanje materijalne koristi. Izdavači „predatorskih“ časopisa ne primenjuju adekvatno recenzentski postupak, tako da ostvaruju veliki profit, budući da nemaju značajne troškove publikovanja.

Izdavači „predatorskih“ časopisa obično uvlače autore u prevaru time što im obećavaju brzo objavljivanje rada i daju lažne podatke o impakt faktoru časopisa i vrednostima drugih bibliometrijskih indikatora. Informacije o mogućnosti objavljivanja najčešće se dobijaju reklamnim porukama neselektivno poslatim na veći broj adresa elektronske pošte.

Tekst preporuke u celini može se pročitati na strani

http://www.bg.ac.rs/sr/nauka/predatorski.php

detaljnije

Besplatan pristup bazi knjiga InfoSci-Books

Univerzitetu u Beogradu odobren je besplatan pristup svetskoj bazi e-izvora InfoSci-Books do 16. jula 2014. godine.

InfoSci-Books nudi kolekciju od preko 2.400 stručnih knjiga i 55.000 punih, pretraživih tekstova.

Kolekcija obuhvata više od 200 oblasti među kojima su biznis, komunikacije, mediji, bibliotekarstvo, informacione tehnologije,  medicina, obrazovanje, društvene i humanističke nauke, i brojne druge.

Svi tekstovi su dostupni u PDF i HTML formatu.

Bazi InfoSci-Books u ovom periodu se besplatno može pristupiti iz Univerzitetske biblioteke 'Svetozar Marković', svih fakulteta Univerziteta u Beogradu i 10 instituta, i to putem linka: http://www.igi-global.com/gateway.

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 8. jul 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 8. jula 2014, sa početkom u 18 časova u sali 809 Matematičkog fakulteta.

Predavač: dr Petar Glišović, postdoktorant, Université du Québec Montréal, Kanada

Naslov predavanja:

Linking mantle convection with variations in orbital parameters over geological time scales

detaljnije

Seminar mehanike, 2. jul 2014.

Naredni sastanak seminara biće održan u sredu, 2. jula 2014, sa početkom u 18 časova u sali 301f, Matematičkog instituta SANU.

Predavač: Professor Pol D. Spanos, Ph.D., P.E., L. B. Ryon Endowed Chair in Engineering, Rice University, Houston, USA

Naslov predavanja: EMERGING JOINT TIME-FREQUENCY ANALYSIS TECHNIQUES FOR STRUCTURAL DYNAMICS APPLICATIONS

detaljnije

Seminar za Geometriju, obrazovanje i vizuelizaciju sa primenama, 26. jun 2014.

Naredni sastanak seminara za Geometriju, obrazovanje i vizuelizaciju sa primenama biće održan u četvrtak, 26. juna 2014, sa početkom u 17:15h u sali 301f Matematičkog instituta SANU.

Predavač: Ivko Dimitrić, Pennsylvania State University

Naslov predavanja: CR-podmnogustrukosti niskog tipa i neki otvoreni problemi

Sadržaj: Sumiraće se neki rezultati o podmnogostrukostima projektivnih prostora koji su niskog tipa (1, 2, ili 3) preko standardnog utapanja ovih prostora pomoću projektivnih operatora. Posebna pažnja je posvećena CR podmnogostrukostima neuklidskih kompleksnih prostornih formi i problemima klasifikacije istih koje su tipa dva u (pseudo) euklidskom prostoru hermitskih matrica. Biće navedeni i neki otvoreni problemi u okviru ove tematike koji bi mogli biti od koristi mladim istraživačima u oblasti diferencijalne geometrije podmnogostrukosti.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 24. jun 2014.

Naredni sastanak seminara biće održan u utorak, 24. juna 2014, sa početkom u 14:15 časova u sali 301f, Matematičkog instituta SANU.

Predavač: Konstantin Simić, Fakultet organizacionih nauka

Naslov predavanja: MODEL INFRASTRUKTURE E-OBRAZOVANjA BAZIRAN NA INTERNETU INTELIGENTNIH UREĐAJA

Sadržaj: Pored tradicionalnog učenja, veliki broj univerziteta i drugih obrazovnih institucija širom sveta koristi sisteme za elektronsko obrazovanje. Navedeni sistemi se mogu proširiti i integrisati sa tzv. "pametnim okruženjima" koja primenom koncepta Interneta inteligentnih uređaja (Internet of Things) olakšavaju i prilagođavaju proces učenja. Internet inteligentnih uređaja podrazumeva povezivanje različitih i raznorodnih uređaja na Internet, najčesce senzora i aktuatora. Pametni uređaji se mogu povezati u bezične senzorske mreže koje prikupljaju sirove podatke i prosleđuju ih serverima na obradu. U okviru ovog izlaganja biće prikazan predlog modela za unapređenje obrazovnog procesa u okviru visokoškolske obrazovne ustanove primenom Interneta inteligentnih uređaja.

detaljnije

CGTA seminar, 24. jun 2014.

Naredni sastanak CGTA seminara biće održan u utorak, 24. juna 2014, od 18-20h u sali 844 Matematičkog fakulteta.

Predavač: Marko Radovanović

Naslov predavanja: Grebnerove baze za neke mnogostrukosti zastava i primene

Sadržaj: Po Borelovom opisu $Z_2$-kohomologija realne mnogostrukosti zastava izomorfna je polinomijalnoj algebri posečenoj po izvesnom idealu. Na ovom predavanju predstavićemo Grebnerove baze za ove ideale u slučaju realnih mnogostrukosti zastava tipa $F(1,...,1,2,...,2,n)$. Primenom ovog rezultata odgovarajuća Stifel-Vitnijeva klasa biće sračunata i time dobijena određena neutapanja i neimerzije nekih mnogostrukosti ovog tipa. Kao drugu primenu pokazaćemo kako Grebnerove baze mogu biti od koristi za određivanje "cup-lenght"-a nekih mnogostrukosti ovog tipa.

detaljnije

Sastanak seminara Katedre za računarstvo i informatiku, 26. jun 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 26. juna 2014. sa početkom u 18 časova u sali 718, Matematičkog fakulteta.

Program seminara:

- prikaz predloga teme doktorske disertacije Nebojše Bačanin Džakule "Unapređenje hibridizacijom metaheuristika inteligencije rojeva za rešavanje problema globalne optimizacije"

- prikaz predloga teme doktorske disertacije Ivone Brajević "Poboljšanje balansa eksploatacije i eksploracije kod optimizacionih algoritama baziranih na populacijama za rešavanje problema neprekidne optimizacije sa ograničenjima"

Detaljnije informacije o Seminaru i apstrakti izlaganja dostupni su na http://computing.matf.bg.ac.rs.

detaljnije

Dodela diploma

Fotografije sa dodele diploma možete pogledati ovde.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 17. jun 2014.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 17. juna 2014, sa početkom u 14:15 časova u sali 301f, Matematičkog instituta SANU.

Predavač: mr Milica M. Janković, Elektrotehnički fakultet

Naslov predavanja: KONCEPT VIRTUELNE INSTRUMENTACIJE: PRIMENA U NUKLEARNOJ MEDICINI

Sadržaj: Napredak računarskih tehnologija i pristupačnost cena akvizicionog hardvera omogućili su ekspanziju tzv. virtuelnih instrumenata.

Savremeni merno-upravljački sistemi integrišu standardni PC, akvizicioni hardver i aplikaciju dizajniranu prema potrebama i željama korisnika. Skoro dve decenije, u Laboratorji za Biomedicinko Inženjerstvo i Tehnologije na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, razvijaju se virtuelni instrumenti za biomedicinske primene.

Ovo predavanje je posvećeno GammaKey sistemu za akviziciju, obradu i arhiviranje studija dobijenih poluanalognim gama kamerama.

GammaKey sistem zamenjuje funkcionalnost zastarelih nuklearno-medicinskih računarskih sistema, omogućava razmenu podataka u DICOM formatu i svojom otvorenom arhitekturom omogućava razvoj novih dijagnostičkih tehnika.

GammaKey sistem je validiran i evaluiran u dva vodeća nuklearno-medicinska centra u Srbiji, Kliničkom centru Srbije i Kliničkom centru Vojvodine, na preko 30 000 pacijenata.

U okviru GammaKey softvera, implementirane su i tri specifične analize scintigrafskih snimaka, nedostupne u sličnim komercijalnim softverima:

1) za testiranje efikasnosti splenektomije,

2) za detekciju i lokalizaciju paratiroidnih adenoma,

3) za procenu funkcionisanja pljuvačnih žlezda.

detaljnije