Odbrana doktorske disertacije Ane Anokić, 20. 12. 2017.

Odbrana doktorske disertacije Ane Anokić „Matematički modeli i metode rešavanja novog problema raspoređivanja vozila pri optimizaciji transporta poljoprivrednih sirovina“, biće održana u sredu. 20. 12. 2017. u 17 sati u sali 225 u novoj zgradi Matematičkog fakulteta, ulica Svetog Nikole br. 39.

detaljnije

Konkurs za dodelu 4 nagrade Zadužbine Đoke Vlajkovića za najbolji naučni rad mladih naučnih radnika Univerziteta u Beogradu, prijave traju od 11.12.2017. godine do 26.01.2018. godine

Raspisuje se Konkurs za dodelu četiri nagrade Zadužbine Đoke Vlajkovića za najbolji naučni rad mladih naučnih radnika Univerziteta u Beogradu, sa grupacije:

  • prirodno-matematičkih nauka,
  • tehničko-tehnoloških nauka,
  • medicinskih nauka i
  • društveno-humanističkih nauka.



Na Konkurs se mogu prijaviti mladi istraživači starosti do četrdeset godina na dan 31.  decembar 2017. godine.

Konkurs

 

 

detaljnije

Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 14. decembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 14. decembra 2017. u sali 301f Matematičkog  instituta SANU sa početkom u 17 časova.

Predavač: Miloš Đorić, Matematički fakultet

Naslov predavanja: GEODEZIJSKE LINIJE NA BLIZU KELEROVOJ MNOGOSTRUKOSTI S^3xS^3

Apstrakt:
Blizu Kelerova mnogostrukost S^3xS^3 je jedan od 4 mogućih primera blizu Kelerovih homogenih mnogostrukosti dimenzije 6, pri čemu se metrika na njoj razlikuje od standardne euklidske produkt metrike. U cilju klasifikacije specijalnih klasa podmnogostrukosti ove mnogostrukosti (naročito hiperpovrši), bitno je poznavanje eksplicitnih formula geodezijskih linija, o čemu će biti reči na ovom predavanju.

detaljnije

Info-seminar o mogućnostima razmene studenata u okviru programa Erazmus+, 15.12.2017.

U cilju informisanja o programu Erazmus+ i njegovim povoljnostima za studente našeg Fakulteta u petak 15.12.2017. godine u sali 718, s početkom u 14:15 časova, koordinatori za međunarodnu saradnju Matematičkog fakulteta prof. dr Dragana Ilić i prof. dr Zorica Stanimirović održaće info-seminar o programu razmene studenata Erazmus+.

Studenti će biti u prilici da saznaju sve bitne informacije o programu Erazmus+, kao i da postavljaju pitanja. Seminaru će prisustvovati i studenti našeg fakulteta koji su bili na razmeni u okviru Erazmus+ programa i koji će preneti svoja iskustva o samom programu, kao i iskustva sa univerziteta na kojima su boravili.

Program Erazmus+ je program Evropske unije namenjen studentima koji žele da otputuju u drugu državu, slušaju predavanja na drugom univerzitetu, nauče novi jezik, upoznaju drugu kulturu i time steknu nova znanja i iskustva. Studentima se pruža prilika da jedan semestar besplatno provedu na nekom od univerziteta u inostranstvu, uz stipendiju koja im pokriva troškove putovanja i boravka, nakon čega im se, na osnovu zvaničnog ugovora o učenju, položeni predmeti priznaju kod nas.

Pozivamo sve zainteresovane studente da prisustvuju seminaru i saznaju više o programu koji im može doneti nova poznanstva, iskustva, znanja i veću mogućnost zaposlenja.

detaljnije

Realizacija obuka u okviru programa -Nastava programiranja za peti i šesti razred-, okt/nov. 2017.

Tokom oktobra i novembra 2017. godine, u organizaciji Fondacije „Petlja“, održane su obuke u okviru programa stručnog usavršavanja „Nastava programiranja u petom i šestom razredu“.

Gotovo 800 nastavnika informatike i računarstva, iz osnovnih škola, prisustvovalo je dvodnevnoj obuci koju je akreditovalo Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i koja ima status programa od javnog značaja.

Program obuka osmislili su nastavnici Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu: dr Predrag Janičić, dr Filip Marić i dr Milena Vujošević Janičić.

Realizacijom obuka koordinisao je dr Miroslav Marić sa Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Voditelji obuka: Aleksandra Miladinović, Marijana Nisić, Katarina Andrejević, Maja Radulović, Lazar Vojičić, Vladimir Kuzmanović, Dušan Kovačević, Nemanja Jurić, Duško Vešić, Dušan Džamić, Olivera Tomić, Tanja Ivanović, Sanja Pribanović, Zorana Tošić i Dušan Šuljagić, svi sa Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Obuke su podržane kroz Microsoft Philanthropies inicijativu koja je ovim projektom obuhvatila 30 manje razvijenih opština: Golubac, Kučevo, Novu Varoš, Ljig, Aleksinac, Merošinu, Belu Palanku, Vladičin Han, Blace, Opovo, Požegu, Majdanpek, Koceljevu, Arilje, Zrenjanin, Aranđelovac, Paraćin, Vranje, Jagodinu, Sombor, Kikindu, Smederevo, Sremsku Mitrovicu, Alibunar, Šabac, Užice, Kraljevo, Valjevo, Kruševac i Leskovac.

Podršku obukama pružili su i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kao i IT kompanije okupljene oko Inicijative Digitalna Srbija.

Više informacija o obukama kao i galeriju fotografija možete videti na: https://petlja.org/obuke

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 15. decembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 15. decembra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14 časova.

Predavači: Luka Milićević, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: KVANTITATIVNA INVERZNA TEOREMA ZA $U^4$ NORMU NAD KONAČNIM POLjEM

Apstrakt:
U ovom predavanju ćemo predstaviti $U^k$ norme koje su od ključne važnosti u teoriji kvazi-slučajnosti, jer funkcije sa malom $U^k$ normom ispoljavaju svojstva koja se očekuju od funkcija čije su vrednosti slučajno izabrane. Ove norme je uveo Gauers u svom dokazu Semeredijeve teoreme o aritmetičkim progresijama. Inverzna teorema za $U^k$ normu govori da su jedini primeri funkcija sa velikom $U^k$ normom upravo očigledni primeri. U slučaju konačno-dimenzionih vektorskih prostora nad poljem $mathbb{Z}_p$ to su funkcije koje su korelisane sa polinomnim faznim funkcijama. Iako je ovo tvrđenje dokazano za sve $U^k$ (Bergelson-Tao-Cigler), bitan problem u aditivnoj kombinatorici jeste da se dokažu kvantitativne verzije inverzne teoreme. To je bilo poznato samo za $k leq 3$. U ovom predavanju ćemo predstaviti dokaz kvantitativne verzije inverzne teoreme za $U^4$ normu i reći zašto je verovatno da se on može uopštiti i za veće $k$. Ovo je zajednički rad sa Timom Gauersom.

detaljnije

Seminar za mehaniku, 13. decembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 13. decembra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Dragomir Zeković, Mašinski fakultet, Beograd

Naslov predavanja: DINAMIKA MEHANIČKIH SISTEMA SA NELINEARNIM NEHOLONOMNIM VEZAMA - III ANALIZA KRETANjA

Apstrakt:
Analizira se kretanje neholonomnih mehaničkih sistema, sastavljenih od dve materijalne tačke kojima se nameću različita nelinearna ograničenja na brzine tih tačaka – paralelnost brzine, jednakost intenziteta brzina i upravnost brzina. Za takve sisteme se analiziraju: jednačine veza, reakcije veza tj. način variranja takvih veza, trajektorije tačaka sistema, linearni integrali po generalisanim brzinama tj. ciklične koordinata. Na ovim modelima se jasno pokazuje da u slučaju nelinearnih neholonomnih veza Hamiltonovo dejstvo u opštem slučaju nema stacionarnu vrednost. Na kraju su izvedene jednačine brahistohronog kretanja opisanih sistema i određene brahistohrone određenih tačaka.

detaljnije

Matematički metodi mehanike, 13. decembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 13. decembra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14 časova.

Predavači: Božidar Jovanović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: RIMAN-ROHOVA TEOREMA

Apstrakt:
U pitanju je predavanje u okviru specijalnog kursa "Algebarske krive i primene u klasičnoj mehanici".

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 12. decembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 12. decembra 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Aleksandar Mihajlović, BeoGen

Naslov predavanja: PRIMENA BIOINFORMATIKE U ONKOLOGIJI

Apstrakt:
Bioinformatika je grana informatike koja spaja tri nauke, a to su matematika, biologija i informatika. Cilj bioinformatike je da se otkriju tajne svih biloških procesa. Njihovo razumevanje uvek počinje sa biološkim podacima. Informatika se koristi kao pomoćno sredstvo da bi se efikasnije koristile matematičke metode za otkrivanje delova i uzroka tih procesa. Najinteresantniji biološki procesi su oni koji direktno utiču na naše zdravlje. Jedan takav patološki proces koji se intenzivno izučava pomoću bioinformatike je tumorogeneza. Bioinformatika odgovara na pitanja kao što su kako nastaje tumor na biološkom, molekularnom i genetskom nivou, kako se menja sastav ćelija i njihovih genetskih profila tokom razvoja tumora. Takođe, ona prepoznaje i profiliše tumore po njihovim razlikama i sličnostima, itd. Ove informacije su bitne za diјagnostiku i određivanje adekvatnih terapija, a ključne su u farmakološkom procesu otkrivanja leka protiv raka.

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 12. decembar 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 12. decembra 2017, u sali 809 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: Bojan Arbutina, Matematički fakultet

Naslov predavanja: ASTRONOMIJA GRAVITACIONIH TALASA

Apstrakt:
Na predavanju će biti dat prikaz dosadašnjih otkrića nove astronomske oblasti, čije teorijske osnove su dobro poznate, ali njenom rađanju upravo prisustvujemo - astronomije gravitacionih talasa, kao i osvrt na Nobelovu nagradu za fiziku u 2017. godini, koju su upravo "za presudni doprinos razvoju detektora LIGO i detekciju gravitacionih talasa" dobili Rajner Vajs, Beri Beriš i Kip Torn.

detaljnije