„Nagrada Veselina Lučića” prof. dr Miroslavi Antić

"Nagrada Veselina Lučića", za najbolje naučno ostvarenje nastavnika i saradnika na Univerzitetu u Beogradu objavljeno u 2017. godini, prema Odluci Odbora Zadužbine Veselina Lučića dodeljena je dr Miroslavi Antić, vanrednom profesoru na Matematičkom fakultetu na Katedri za geometriju, za članak "Four-dimensional CR submanifolds of the sphere S6 (1) with two-dimensional nullity distribution" i dr Vladislavu Puzoviću, vanrednom profesoru na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu, za monografiju "Ruski putevi srpskog bogoslovlja, Školovanje Srba na ruskim duhovnim akademijama 1849-1917."

Odluka Zadužbine Veselina Lučića o dodeli nagrade za najbolje naučno delo

detaljnije

Numeričko modeliranje vremena i klime - počeci, sadašnjost i vizija budućnosti, SANU, 10.09.2018.

Srpska akademija nauka i umetnosti ima čast da Vas pozove da prisustvujete naučnom skupu

Numeričko modeliranje vremena i klime - počeci, sadašnjost i vizija budućnosti

Svečano otvaranje skupa biće održano u ponedeljak, 10. septembra 2018. godine u 10 sati u Svečanoj sali SANU, Knez Mihailova 35/II.

Program skupa

Pozivamo sve zainteresovane da prisustvuju skupu.

detaljnije

Predstavljanje izveštaja o urađenoj doktorskoj disertaciji kandidata Nataše Kovač, 07.09.2018. godine.

Predstavljanje izveštaja o urađenoj doktorskoj disertaciji „Metaheuristički pristup rešavanju jedne klase optimizacionih problema u transportu“ kandidata Nataše Kovač biće održano u petak, 07.09.2018. godine u sali 706 sa početkom u 12:30 časova.

detaljnije

Predstavljanje izveštaja o urađenoj doktorskoj disertaciji kandidata Bojane Lazović, 07.09.2018. godine.

Predstavljanje izveštaja o urađenoj doktorskoj disertaciji „Primena metoda kombinatorne optimizacije za rešavanje problema formiranja grupa u nastavi“ kandidata Bojane Lazović biće održano u petak, 07.09.2018. godine u sali 706 sa početkom u 12 sati.

detaljnije

Naučni skup posvećen prof. dr Slaviši Prešiću, decembar 2018.

Naučni skup posvećen prof. dr Slaviši Prešiću održava se povodom 85 godina od rođenja i 10 godina od smrti uvaženog profesora. Namera skupa jeste da se, pre svega, prouči naučni doprinos prof. dr Slaviše Prešića i njegov uticaj na razvoj nauke. Takođe, moguće je dostaviti i originalne naučne doprinose (radove, saopštenja) koji mogu biti posvećeni prof. dr Slaviši Prešiću.
Skup će biti organizovan kao jednodnevni ili dvodnevni, što će zavisiti od broja učesnika, i počeće 14. decembra 2018. u 10 časova, u sali 301F na Matematičkom institutu.

Predviđena su izlaganja u trajanju od 15+5 minuta.
Vaše apstrakte saopštenja možete slati na adresu: vlp@turing.mi.sanu.ac.rs do 14. novembra 2018. Program skupa biće oglašen do 20. novembra 2018. godine.

Predsednik organizacionog odbora skupa, dr Miodrag Rašković, naučni savetnik

Matematički Institut SANU u Beogradu  
Odeljenje za matematiku
Seminar za matematičku logiku
Seminar za verovatnosne logike
Seminar za opštu teoriju dokaza

detaljnije

Međunarodna konferencija Reinventing the world - the power of industry 4.0, 5. i 6.11.2018.

"Reinventing the world - the power of industry 4.0" je međunarodna konferencija koja će se održati uz preporuku i podršku Vlade Švajcarske Konfederacije, a u okviru proširenja projekta "Naučno-tehnološki park Beograd-novi izvozni instrument Srbije".
Konferencija će se održati 5. i 6. novembra 2018. godine u Konferencijskom centru NTP Beograd.

Ovaj dvodnevni događaj osmišljen je i razrađen u saradnji sa SECO i okupiće strane eksperte u  oblastima IoT, Blockhain, AI, Robotics/Bionics i sl, sa ciljem da sa startapima, kompanijama, istraživačima i stručnjacima podele vizije budućeg razvoja, prenesu znanja i iskustva u razvoju tehnologije u ovim oblastima, kao i izazove sa kojima se ovakav razvoj suočava (tehnološke, organizacione, zakonodavne i slično).

Naučno-tehnološki park Beograd
11000 Beograd, Veljka Dugoševića 54

detaljnije

Mini kurs Time - frequency analysis, 3-7.9.2018.

Profesor Vile Turunen (Ville Turunen) održaće mini kurs "Time - frequency analysis", od 3. do 7. septembra.
Tema je interesantna svima čija oblast interesovanja uključuje harmonijsku analizu, parcijalne jednačine, pseudodiferencijalne operatore i sl. Mini kurs je dostupan i studentima poslediplomskih studija.

Pozivamo vas da prisustvujete predavanjima koja će biti održana u prostorijama Matematičkog fakulteta.

detaljnije

Nebo je granica: novi dometi astronomije, Predavanje dr J u Domu omladine Beograda, 5.septembar, 20h, sala Amerikana

Kao prateći program prestižnog naučnog skupa o upotrebi savremenih teleskopa, koji se od 2. do 7. septembra održava u Beogradu, dr Džo Liske, veoma priznati astrofizičar i popularizator nauke (poznatiji kao Dr J), govoriće o novim instrumentima i nauci koja ih pokreće.
https://ease2018school.wordpress.com/

Iako je astronomija jedna od najstarijih nauka, Univerzum i dalje ima mnoga iznenađenja za nas. Otkriće egzoplaneta, tamne energije i gravitacionih talasa jasno pokazuju da još uvek nismo videli sve što ima da se vidi. Podstaknuti ogromnim uspesima u poslednjih 20 godina, astronomi pokušavaju da naprave novu generaciju super-teleskopa koji će nam omogućiti da, kao nikad do sada, zaronimo  duboko u misterije Univerzuma.

https://www.facebook.com/events/2142420515995394/
http://domomladine.org/debate/predavanje-nebo-je-granica-novi-dometi-astronomije/

Poster

*******
KRATKA BIOGRAFIJA PREDAVAČA:

Dr Džo Liske (Jochen Liske) je profesor posmatračke astronomije na Opservatoriji u Hamburgu, koja je deo Katedre za fiziku Univerziteta u Hamburgu. Bavi se istraživanjima u vangalaktičkoj astronomiji i  posmatračkoj kosmologiji, i pokušava da otkrije kako se odvija evolucija galaksija i zbog čega se širenje Univerzuma ubrzava. Doprinosi razvoju novih astronomskih instrumenata, budući da je bio deo i Evropske južne opservatorije, gde je radio na razvoju Evropskog izuzetno velikog teleskopa, najvećeg  svetskog optičkog teleskopa koji je trenutno u izgradnji.

Dr Liske je vrlo aktivan naučni komunikator i široj javnosti je poznatiji kao Dr J. Bio je voditelj dve izuzetno popularne i nagrađivane emisije Hubblecast i ESOcast, o najnovijim naučnim dostignućima i  novostima sa Habl svemirskog teleskopa i sa instrumenata Evropske južne opservatorije. Snimio je i  film Eyes on the Skies, dokumentarac posvećen 400. godišnjici otkrića teleskopa i Međunarodnoj godini astronomije 2009, kao i film Eye 3D, nagrađivan 3D dokumentarac o Paranal opservatoriji.

https://www.hs.uni-hamburg.de/index.php?option=com_content&view=article&id=339&Itemid=879&lang=en
*******

detaljnije

Otvoren Erazmus+ KA1 konkurs za razmenu sa State University of Applied Sciences u Ploku, Poljska

Obaveštavamo Vas da je, na osnovu interinstitucionalnog sporazuma potpisanog u okviru Erazmus+ KA 1 programa, potpisanog između Univerziteta u Beogradu i State University of Applied Sciences (Plock, Poland), otvoren konkurs za prijavu za mobilnost studenata, nastavnika i administrativnog osoblja sa Univerziteta u Beogradu na partnerskom univerzitetu u Poljskoj. Konkurs obuhvata više oblasti, a za Matematički fakultet je interesantna oblast br.06 - Information and Communication Technologies (ICTs).

Datum početka prijave kandidata: 24.08.2018. u 00:00
Rok za prijavu kandidata ističe: 01.10.2018. u 17:00

Informacije o otvorenom konkursu i uslovi konkurisanja mogu se naći na Mobion platformi http://mobion.bg.ac.rs, u sekciji Open calls.

Spisak neophodne dokumentacije i uputstva za konkurisanje takođe se nalaze na platformi Mobion, u sekcijama Required documents i How to apply.

Studenti koji nameravaju da konkurišu za razmenu trebalo bi da se jave mailom koordinatorima za međunarodnu saradnju Matematičkog fakulteta, Dragani Ilić (dilic[at]matf.bg.ac.rs) i Zorici Stanimirović (zoricast[at]matf.bg.ac.rs)

detaljnije

Otvoreni Erazmus+ KA1 konkursi za razmenu sa univerzitetima u Nemačkoj, Austriji, Sloveniji i Hrvatskoj

Obaveštavamo Vas da je, na osnovu interinstitucionalnih sporazuma potpisanih u okviru Erazmus+ KA 1 programa, otvoreno više Erazmus+ KA1 konkursi za razmenu sa nekoliko univerziteta u Nemačkoj, Austriji, Sloveniji i Hrvatskoj.

Predviđeni period boravka na partnerskim univerzitetima za studente je od 1. marta 2019. do 15. jula 2019. godine, a za nastavnike i administrativno osoblje od novembra 2018. do 31. jula 2019. godine.

Informacije o otvorenim konkursima i trajanju svakog od pojedinačnih konkursa mogu se naći na Mobion platformi http://mobion.bg.ac.rs, u sekciji Open calls.

Spisak neophodne dokumentacije i uputstva za konkurisanje takođe se nalaze na platformi Mobion, u sekcijama Required documents i How to apply.

Dodatne informacije i uputstva u vezi sa ovim konkursima koje smo dobili iz Sektora za međunarodnu saradnju UB mogu se preuzeti ovde.

Studenti koji nameravaju da konkurišu za razmenu trebalo bi da se jave mejlom koordinatorima za međunarodnu saradnju Matematičkog fakulteta, Dragani Ilić (dilic[at]matf.bg.ac.rs) i Zorici Stanimirović (zoricast[at]matf.bg.ac.rs).

detaljnije