Studentski seminar, 2. novembar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 2. novembra 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 11 časova.

Predavač: Filip Jeftić, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: GEJLOVA TRANSFORMACIJA

Apstrakt: Konveksni politopi su višedimenzionalna generalizacija konveksnih mnogouglova i poliedara. Gejlova transformacija je jedna od osnovnih metoda pomoću koje identifikujemo strane konveksnog politopa. Na predavanju će biti izložena lema o Gejlovoj transformaciji za politop koji je konveksni omotač zadatog konačnog skupa tačaka i analogna lema za konveksan politop zadat presekom konačnog skupa poluprostora. Ova lepa teorija biće ilustrovana na konkretnim i zanimljivim primerima politopa.

detaljnije

Seminar za teoriju brojeva i automorfne forme, 2. novembar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 2. novembra 2018, u sali 843 Matematičkog fakulteta sa početkom u 11 časova.

Predavač: Nikola Lelas, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: KARLICOVA ZETA FUNKCIJA I KARLICOVI MODULI

Apstrakt: Na predavanju će biti prikazana definicija i osnovne osobine Karlicove zeta funkcije, koja predstavlja analog Rimanove zeta funkcije u polju racionalnih funkcija nad konačnim poljem. Uz samu definiciju pomenute funkcije biće prikazan njoj blizak pojam Karlicovog modula. Karlicovi moduli su Drinfeldovi moduli najjednostavnijeg oblika i stoga njihova definicija predstavlja motivaciju i uvod za naredna predavanja.

detaljnije

Matematički metodi mehanike, 31. oktobar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 31. oktobra 2018. u biblioteci Matematičkog instituta sa početkom u 12:15.

Predavač: Filip Jeftić, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: KANTOROVIČ-RUBINŠTAJNOVA TEOREMA DUALNOSTI

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 30. oktobar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 30. oktobra 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15.

Predavač: dr Patrik Hrkut, Department of Software Technologies, Faculty of Informatics and Management Science, University of Zilina, Slovakia

Naslov predavanja: AN ALGORITHM FOR DETECTING PLAGIARISM IN THE SOURCE CODE

Apstrakt: Informatics and programming are currently among the most popular areas of study in higher education. Variety of resources available on the Internet often encourage students to copy content to their own projects and to commit plagiarism. This research focuses on solving the plagiarism problem in computer science teaching. Available tools to detect plagiarism in the source code will be discussed and compared with the algorithm developed at University of Zilina. Detailed design of the system for plagiarism detection will be described. Further, the accuracy and completeness of the developed approach will be discussed as well.

detaljnije

Seminar za istoriju i filozofiju matematike, mehanike i astronomije, 30. oktobar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 3. oktobra 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 12:15.

Predavač: Prof. Dr Katica R. (Stevanović) Hedrih, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: PETROVIĆEVA TEORIJA "ELEMENTI MATEMATIČKE FENOMENOLOGIJE" - NADAHNUĆE ZA NIZ MOJIH NAUČNIH DOPRINOSA

Apstrakt: Mihailo Petrović (1868–1943) je sigurno jedan od desetak najznačajnijih srpskih naučnika svoje generacije i autor briljantnog dela "Elementi matematičke fenomenologije". Na štetu i srpske, a i svetske nauke, to značajno delo, ni danas, nije dovoljno poznato, niti je postavljena teorija u njemu dobila širu primenu u savremenoj nauci. Na značaj tog dela ukazao je još, odmah po publikovanju, znameniti srpski naučnik Milutin Milanković.

Naš, srpski znameniti naučnik i inženjer, raskošnog talenta i veoma značajnog matematičkog i opšte naučnog i inženjerskog legata, Mihailo Petrović je jedan od tri, studenta doktoranta, veličanstvenog Poincaré-a (Jules Henri Poincaré (1854 –1912)). Format znanja Mihaila Petrovića je došao do maksimalnog dometa, svakako u njegovoj briljantnoj teoriji prikazanoj u publikacijama: "Elementi matematičke fenomenologije" (1933) i "Fenomenološko preslikavanje" (1911), kao i skraćenoj verziji na francuskom "Sur l` équation différentielle de Riccati et applications chimiques" (1896).

Predavanje sadrži prilaz Petrovićeve teorije publikovane u delima "Elementi matematičke fenomenologije" dajući matematičke elemente i alate za primenu filozofskog pristupa prikazanog u delu "Fenomenološko preslikavanje".

Predavanje je usmereno i na moje originalne doprinose, inspirisane ovim delima, a koji su publikovani u mojim radovima. U sažetku ovog predavanja, dat je poseban osvrt na sadržaj specijalnog broja Elsevier-ovog časopisa International Journal of Non-Linear Mechanics (2015), koji je posvećen toj teoriji, a sadrži jedan broj radova autora istraživača sa projekta ON174001: "Dinamika hibridnih sistema složenih struktura" (2011-2018), pored radova autora iz celog sveta.

Višestruko talentovani Mihailo Petrović, rodonačelnik Srpske matematičke škole, je studirao matematiku i fiziku na Sorboni (Sorbonne) u Parizu, diplomirao i matematiku i fiziku, odbranio doktorat iz matematike, i spoznao naučne ideje i misli velikana svetske nauke, širokog opsega, čija su dela preživela vreme u kome su stvarana. Dat je osvrt i na naučnike od kojih je Petrović učio, kao i na njihova dela.

Ključne reči: fenomenologija; International Journal of Non-Linear Mechanics; moji doprinosi.

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 30. oktobar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 30. oktobra 2018, u sali 809 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: Đorđe Savić, Astronomska opservatorija u Beogradu

Naslov predavanja: ODREĐIVANjE MASA CRNIH RUPA U AKTIVNIM GALAKTIČKIM JEZGRIMA POMOĆU POLARIZACIJE U ŠIROKIM EMISIONIM LINIJAMA

Apstrakt: Poslednjih godina primetan je brz napredak u razumevanju uloge koju supermasivne crne rupe (SMCR) igraju u evoluciji galaksija. Neki od uzroka koji su doveli do ovog napetka je poboljšavanje tehinka za merenja masa SMCR (direktnih i indirektnih) i otkrivanje novih korelacija između masa SMCR i osobine galaksija domaćina. U ovom izlaganju biće izložene mogućnosti i ograničenja metode za merenje masa SMCR iz polarizacionog ugla u širokim emisionim linijama kod aktivnih galaktičkih jezgara (AGJ). Korišćen je 3D Monte Karlo program STOKES za rešavanje problema prenosa zračenja, kako bi se teorijski modelovalo polarizovano zračenje širokih emisionih linija. Model se sastoji od tačkastog izvora izotropnog zračenja u kontinuumu, čije je zračenje opisano stepenim zakonom, i koji je okružen širokolinijskim regionom (SLR) i rasejavućim regionom (RR). Ispitani su slučajevi kada je keplerovsko kretanje u širokolinijskom regionu dominantno, ali i kakav uticaj mogu imati vertikalna oticanja i radijalni priliv gasa. Metoda za određivanje masa primenjena je na posmatračke podatke četiri objekta: NGC 4051, NGC 4151, 3C 273 i PG0844+349 i rezultati modela se dobro slažu sa posmatranjima.

detaljnije

KGTA seminar, 30. oktobar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 30. oktobra 2018, u sali 844 Matematičkog fakulteta sa početkom u 14 časova.

Predavač: Rade Živaljević

Naslov predavanja: STARO I NOVO O BIEROVIM SFERAMA

Apstrakt: Bierove sfere se ubrajaju u osnovne objekte topološke kombinatorike i kombinatorne topologije. Po definiciji za svaki simplicijalni kompleks K na skupu od n elemenata umanjeni spoj (deleted product) Bier(K) := K ** D(K) (D(K) je Aleksanderov dual od K) je triangulacija (n-2)-dimenzionalne sfere. Pokazaćemo gde i kako se javljaju Bierove sfere u topologiji, poliedralnoj kombinatorici, optimizaciji (Bottleneck extrema), teoriji konveksnih politopa, itd.

detaljnije

Matematički fakultet na 63. Međunarodnom sajmu knjiga

detaljnije

Obaveštenje o raspisivanju konkursa - novembar 2018.

Obaveštenje o raspisivanju konkursa - novembar 2018.

detaljnije

Spisak tema odobrenih na sednici NNV-a održanoj 19.10.2018. godine.

Spisak tema odobrenih na sednici NNV-a održanoj  19.10.2018. godine.

detaljnije