Seminar za geometriju i primene, 11. mart 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u četvrtak, 11. marta 2021. sa početkom u 17:15.

Predavač: Dragan Đokić, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: ZAKON TROSTRUKOG RECIPROCITETA ZA TVISTOVAN DRUGI MOMENAT

Apstrakt:
Dirihleove L-funkcije predstavljaju jedan od osnovnih pojmova u Teoriji brojeva. S obzirom da je ponašanje ovih funkcija teško razumeti, često se izučavaju njihovi momenti po raznim familijama Dirihleovih karaktera. Zakon reciprociteta omogućava da se se momenat po jednoj familiji karaktera izrazi preko jednog ili više momenata po nekim drugim familijama. Sam naziv reciprocitet predstavlja analogiju sa Gausovim zakonom kvadratnog reciprociteta za Ležandrove simbole.

Detalji pristupa:
https://matf.webex.com/matf/j.php?MTID=me52cda721daf0aaf75b68cc784cffda4
Meeting number (access code): 183 974 7752
Meeting password: KBq55qN3G2m

detaljnije

Predstavljanje izveštaja o urađenoj doktorskoj disertaciji kandidata Marka Pešovića i Marije Jelić Milutinović, 12.03.2021. godine.

Predstavljanje izveštaja o urađenoj doktorskoj disertaciji „Kombinatorna topologija i grafovski kompleksi“, kandidata Marije Jelić Milutinović biće održano u petak, 12.03.2021. godine u sali 706 sa početkom u 11:00 časova.

Predstavljanje izveštaja o urađenoj doktorskoj disertaciji „Kombinatorika uopštenih permutoedara“, kandidata Marka Pešovića biće održano u petak, 12.03.2021. godine u sali 706 sa početkom u 11:30 časova.

detaljnije

Vebinar - Upravljanje istraživačkim podacima, 9. mart 2021.

Univerzitet u Beogradu uz podršku Sekretarijata Evropskog oblaka za otvorenu nauku (engl. European Open Science Cloud, EOSC), organizuje vebinar na temu upravljanja otvorenim istraživačkim  podacima. Vebinar će biti održan 9. marta 2021. godine u periodu od 10 do 15 časova. Učešće je besplatno, ali je registracija obavezna.

Upravljanje istraživačkim podacima (eng. Research Data Management) je  tema sa kojom se istraživači u Srbiji sve češće sreću - pre svega u okviru projekata koje finansira Evropska komisija, a sada i konkursima Fonda za nauku Republike Srbije. Upravljanje istraživačkim podacima zahteva odgovarajuće resurse, znanja i veštine koje smo razvijali u okviru projekta.

Vebinar je namenjen istraživačima, bibliotekarima i donosiocima odluka u zemljama Zapadnog Balkana, ali i ostalima koje zanima otvorena nauka, otvoreni istraživački podaci i upravljanje  otvorenim istraživačkim podacima.

Na vebinaru će biti predstavljeni rezultati projekta „Boosting EOSC  readiness: Creating a scalable model for capacity building in RDM“, koji realizuje UB u saranji sa EOSC.

Agendu možete pogledati na sledećem linku
https://rdm.open.ac.rs/index.php/vesti/17-vesti/57-serbia-rdm-vebinar

Registracija je jedinstvena za sve sesije i dostupna je na:
https://cutt.ly/2l376dI

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 9. mart 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u utorak, 9. marta 2021. sa početkom u 14:15.

Predavač: Prof.dr Zorica Bogdanović, Fakultet organizacionih nauka

Naslov predavanja: DEVOPS METHODS AND PRACTICES IN IT EDUCATION

Apstrakt:
Digital transformation and the rapid adoption of e-business models  and technologies require full alignment of software development and IT operations to the rapidly shifting needs of their business. For this purpose, DevOps has emerged as a set of practices and tools that rely on the concepts of continuous development, integration, testing, release automation, operations and performance monitoring. IT education needs to comply with this trend, both in the curricula development and the choice of teaching and learning methods. With this in mind, the goal of this research is to develop a conceptual framework for applying DevOps principles and practices in project-based e-learning and provide students with a possibility to learn in an environment similar to the one they will work in.The proposed approach was evaluated within the Department for e-business, Faculty of Organizational  Sciences, University of Belgrade, for the realization of student’ projects in the fields of frontend, backend and full-stack development, internet of things, cloud computing, and IT project management. The results show that students who learn using the proposed approach achieve good results, are satisfied with the quality of the education process, and easily adapt to their working environment.

Link za pristup predavanju:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YoqHWKALRkRTbK9So

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 5. mart 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u petak, 5. marta 2021. sa početkom u 14:15.

Predavač: Pavle Blagojević, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: ON A VECTOR BUNDLE WHICH CUTS, BOUNCES, EMBEDS, AND MEASURES WAISTS

Apstrakt 

Registracija za učešće na seminaru je dostupna na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/tz97w4Hu4c3unsJ7N

Ukoliko želite samo da gledate predavanje bez mogućnosti aktivnog učešća, prenos je dostupan na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/J6zEMJyMSoAbTMMX7

detaljnije

Stipendije Ruske Federacije za akademsku 2021/2022. godinu.

Moskovski državni univerzitet za međunarodne odnose (MGIMO) pri MIP-u Ruske Federacije raspisuje konkurs za:

  • dve stipendije za osnovne akademske studije,
  • jednu stipendiju master akademske studije i
  • jednu stipendiju za pripremni jednogodišnji kurs ruskog jezika.

Rok za prijavu je 23. april 2021. Više informacija može se naći na stranici
https://abiturient.mgimo.ru/foreigners

Tekst konkursa

Prijavni formular

detaljnije

Medalja Evropskog astronomskog društva dodeljena našoj nekadašnoj studentkinji Mirjani Pović

Prvi put ove godine dodeljena je medalja za nadahnuće The Jocelyn Bell Burnell Inspiration Medal Evropskog astronomskog društva, kao priznanje astronomima u svim fazama karijere čiji doprinos prevazilazi naučna istraživanja.

Dobitnica je doc. dr Mirjani Pović (Ethiopian Space Science and Technology Institute (ESSTI), Ethiopia & Instituto de Astrofísica de Andalucía, Spain) koja je nagradu dobila za svoj rad na razvoju astronomije, nauke i obrazovanja kao izlaza iz siromaštva i poboljšanja kvaliteta života mladih u Africi. Predlagači su bili dr Isabel Marquez Perez i dr Antxon Alberdi Odriozola sa andaluzijskog istituta za astrofiziku i dr Bojan Arbutina ispred Katedre za astronomiju Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Dr Mirjana Pović je docent na Etiopijskom institutu za svemirska istraživanja i tehnologije, saradnik-istraživač na Institutu za astrofiziku Andaluzije i počasni predavač na Univerzitetu za nauku i tehnologiju Mbarara (MUST, Uganda). Stekla je diplomu iz astrofizike na Katedri za astronomiju Matematičkog fakulteta Univerzitetu u Beogradu, a doktorat iz astrofizike je odbranila 2010. na Institutu za astrofiziku na Kanarima, u oblasti formiranja i evolucije galaksija. Više od 10 godina radi na razvoju astronomije i uopšte nauke i obrazovanja u Africi kroz različite projekte i inicijative. Godine 2018. primila je prvu nagradu čuvenog naučnog časopisa Nature za inspirativan rad u nauci, kao i za svoja istraživačka dostignuća i doprinos društvu. Vlada Srbije je 2019. godine pozvala Mirjanu Pović da bude jedan od njenih ambasadora nauke, a dobila je i priznanje od ESSTI za izuzetan doprinos. Takođe, doprinela je razvoju ljudskih kapaciteta rukovodeći magistarskim i doktorskim tezama u Etiopiji, Ruandi, Ugandi i Tanzaniji od 2014. godine. Mirjana Pović je bila sekretar prvog Komiteta za mapiranje ravoja svemirskih istaživanja i tehnologija Etiopije (2016-2018) i jedina žena, uz to stranac, među 12 članova prvog odbora za razvoj Etiopske svemirske strategije (2018-2019).

Trenutno učestvuje u razvoju Afričke strategije za fundamentalnu i primenjenu fiziku kao jedan od ko-sazivača radne grupe za astrofiziku i kosmologiju. Takođe je član naučnog organizacionog odbora Generalne skupštine Međunarodne astronomske unije koja će se održati u Kejptaunu 2024.godine.

detaljnije

Studentski seminar, 5. mart 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u petak, 5. marta 2021. sa početkom u 12 časova.

Predavač: Nikola Ubavić, Matematički fakultet Univerziteta u Beogradu

Naslov predavanja: KRATKA ISTORIJA TEX-a

Apstrakt:
TEX je programski jezik kreiran s ciljem da olakša i ulepša prelom naučnih publikacija (posebno matematičkih). Iako je i danas TEX osnova gotovo svih matematičkih publikacija, mnoge pojedinosti ovog jezika nisu poznate čak ni u matematičkim krugovima. Prezenaciju ćemo započeti opisivanjem problema koji su primorali Donalda Knuta da napiše prvu verziju TEX jezika 1978. godine. Zatim ćemo se upoznati s načinom funkcionisanja modernog TEX-a. Objasnićemo šta su to TEX distribucije, šta je CTAN, koje su razlike između TEX-a i LATEX-a itd. Na kraju prezentacije pozabavićemo se ulogom TEX-a u eri Interneta i predstavićemo tehnologije koje bi mogle (bar delimično) zameniti TEX u budućnosti.

Link za pristup predavanju:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CihYM6Nratzix7c8G

detaljnije

Stipendija Vlade Republike Koreje 2021

Vlada Republike Koreje raspisala je konkurs za stipendiju. Stipendija je namenjena za postdiplomske (master i doktorske), postdoktorske studije, za 2021. godinu.

Za ovu stipendiju se mogu prijaviti svi državljani Republike Srbije koji imaju završen prethodni nivo studija sa bilo kog fakulteta (za master - završene osnovne studije, za doktorat - završene master studije).

Proces prijave je podeljen po fazama, od kojih je prva faza selekcije u ambasadi Republike Кoreje u Srbiji, nakon čega prijave preuzima National Institute for International Education (NIIED), koji dalje vrši selekciju odabranih studenata.

Popunjenu dokumentaciju, odnosno prijavu, za ovaj program treba podneti ambasadi Republike Кoreje na adresu: Ambasada Republike Кoreje, Miloša Savčića 4, 11000 Beograd

Integralni link konkursa: http://www.studyinkorea.go.kr

Više informacija možete pronaći u narednim prilozima:

Tekst konkursa
Propozicije konkursa
Prijavni i medicinski formulari 
Najčešća pitanja i odgovori
Lista dostupnih univerziteta

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 2. mart 2021.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 2. marta 2021. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15.

Predavač: Miloš Simić, doktorant, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: KONTROLA GREŠKE BINARNIH KLASIFIKATORA I NEURONSKI TESTOVI NORMALNOSTI

Apstrakt: Tradicionalni binarni klasifikatori mogu imati visoku tačnost, ali frekvencija s kojom daju lažno pozitivne i lažno negativne rezultate nije pod kontrolom korisnika. U mnogim slučajevima jedna od tih grešaka je ozbiljnija, pa su prihvatljivi samo klasifikatori koji tu grešku prave sa verovatnoćom manjom od unapred definisanog praga. Ovo predavanje će predstaviti način da se binarna klasifikacija kombinuje sa testiranjem statističkih hipoteza i tako kontroliše ciljna greška kod već obučenih klasifikatora. Konkretno, biće prikazano kako binarne klasifikatore pretvoriti u statističke testove, izračunati p­vrednosti klasifikacije i pomoću njih ograničiti verovatnoću ciljne greške. Taj pristup će biti ilustrovan na neuronskoj mreži obučenoj za otkrivanje normalnih raspodela na osnovu malih uzoraka. Numerički eksperimenti izvedeni na malim uzorcima sa najviše 100 elemenata pokazali su da su neuronski testovi normalnosti tačniji i daleko moćniji od najčešće korišćenih i najsnažnijih standardnih testova normalnosti: Šapiro-­Vilkovog, Anderson-Darlingovog, Liliforsovog i Žark-­Beraovog testa, kao i kernelskih testova normalnosti. Pristup o kojem će biti reči ima veoma visok potencijal za primenu u statistici, analizi podataka i mašinskom učenju.

Napomena: Zbog trenutne epidemiološke situacije, maksimalnan broj prisutnih u sali je pet (uključujući predavača i organizatore seminara). Predavanja se mogu  pratiti na daljinu preko linka

https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YoqHWKALRkRTbK9So

detaljnije